top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תTovi Danon

גישור במשפחה - גישור בין הורים מבוגרים לילדיהם ובין הילדים באשר להוריהם

עודכן: 29 באוג׳ 2021
אוכלוסיית הגיל השלישי והרביעי בישראל הולכת וגדלה משנה לשנה ואיתם גם ההורים שלנו המגיעים אף הם אט אט לגיל מתקדם. בגילאים אלה כוחם הפיזי אינו כמו שהיה בעבר ולעתים אף מתפתחות אצלם מגבלות גופניות ומנטליות. מגבלות אלה בחלק מהמקרים מציקות מאד כגון בעיות רפואיות שונות, בעיות בהליכה ובניידות, בעיות שמיעה או ראייה, בעיות זיכרון ועוד.


בנוסף לבעיות אלה עלולים ההורים להיתקל גם בהתמודדויות חדשות ובסכסוכים שונים בכל תחומי החיים. אלה יכולים להיות סכסוכים רגילים של חיי היומיום אשר כל אדם עלול להיתקל בהם כגון סכסוכי שכנים, סכסוכים בתחום המסחרי מול ספקים שונים ועוד , אשר ייתכן שבגלל מצבם יהיה קשה להם יותר להתמודד אתם.

ישנן גם מחלוקות, בין ההורים לילדיהם ובין הילדים עצמם, הקשורות למצב ההורים עצמם כגון מחלוקות הנוגעות למצב הבריאותי שלהם והצורך בטיפול כלשהו, צורך המתעורר לעתים למינוי אפוטרופוס, צורך בשינוי סביבת המגורים, שאלת המעבר לדיור מוגן, נושאים הקשורים לרכוש, צוואות ועוד.


קורה לעתים שההורים מרגישים שהם זקוקים לעזרה רבה יותר אבל קשה להם או לא נעים להם לבקש עזרה או להטריד את ילדיהם ולשתף אותם ולומר להם מה הם צריכים. אך טבעי הוא שבני המשפחה נמנעים לעתים לשוחח על נושאים אלה מחשש לפגיעה ביחסים או בכבודם של ההורים שכל חייהם היו עצמאיים ואף גידלו אותם ולפתע הם אלה הנזקקים לעזרה. מצבים אלה עלולים לגרום לקשיים בתקשורת הנובעים מאי נעימות או חשש לדבר על הנושאים. נושאים אלה מהווים מקור לקונפליקטים והתעוררות שאלות כגון מי הוא המחליט, האם ההורים עצמם או הילדים ומהו המנגנון הנכון לקבלת החלטות. במקרים אלה מוטב להסתייע בגישור על מנת לבדוק את הצרכים של כל אחד מהצדדים וליצור תקשורת בונה בתוך המשפחה שתסייע לפתרון נושאים אלה וגם תסייע למציאת דרך לפתרון בעיות המתעוררות בעתיד.

להלן הנושאים:

מגורים

מה יהיה מקום מגוריהם של ההורים והאם הם נזקקים לעזרה, האם ימשיכו להתגורר בביתם ובסביבה הטבעית שלהם או האם יש צורך לשקול מעבר לדיור מוגן או מוסד כלשהו. האם יש צורך בשדרוג הדירה והוספת אמצעים שונים לבטיחותם ולשיפור הנגישות. האם יש צורך בסיוע של מטפל/ת. במידה ומעסיקים עובד זר, מי מטפל בעובד הזר וביחסיו עם ההורים, מי מפקח עליו ושומר על זכויותיו ומי מטפל ביחסים עם חברת הסיעוד. מה לגבי ביטחונם האישי של ההורים, האם יש צורך בהגבלת יציאותיהם מהבית, מה לגבי סוגיית הנהיגה ברכב, האם הם נזקקים לליווי.

אפוטרופסות

האם אחד ההורים או שניהם זקוקים לאפוטרופוס. אם כן מי יחליט על מינוי האפוטרופוס וזהותו. כיום ישנה האפשרות לחתימה על ייפוי כוח מתמשך שבו ההורה מקבל החלטות בנושאים אלה כאשר הוא עדיין במצב של מסוגלות לקבלת החלטות.

התנהלות כספית ורכוש

האם ההורים מסוגלים להיות עצמאים כלכלית ולנהל את תקציבם ואת הכספים שיש להם, מי האחראי על ניהול ההשקעות, מיהו המחליט בנושאים כספיים, מי אחראי על תשלום חשבונות ושכר המטפל/ת, מה קורה אם יש בעיות זיכרון וכיצד זה משפיע על ההתנהלות, האם מצבם הכלכלי של הילדים עלול להשפיע על קבלת ההחלטות. מה קורה עם רכוש ההורים, האם יש צורך במכירת דירתם או כל פתרון אחר למימון הוצאות.

במידה ויש נישואים של פרק ב', חששות לגבי הירושה, מהם היחסים עם הילדים מנישואים קודמים של בני הזוג, האם יש צורך בהסכם ממון ובצוואות.

החלטות רפואיות

מיהו המחליט מהו הטיפול הרפואי הטוב ביותר, האם מסתמכים רק על אנשי המקצוע, האם ההורים שותפים להחלטות, מי מהמשפחה מסייע או מחליט כאשר הם אינם מסוגלים לקבל החלטה.

לסיכום, פעמים רבות מתפתחות מחלוקות במשפחה ואף נוצרים סכסוכים שונים בין בני המשפחה בנושאים אלה של טיפול בדור האבות והאימהות שהגיעו לגיל זקנה. הגישור נותן פתרון טוב למרבית הבעיות שנתקלים בהם הזקנים עצמם ובני משפחתם ומאפשר שמירה על מערכת יחסים תקינה בתוך המשפחה ותקשורת טובה בין כולם.


אנו ב- D&A גישורים נשמח לסייע במקרים אלה.

217 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page