top of page
חיפוש
  • דורית עץ הדר

מה שחשוב לדעת על גירושין – על אחריות הורית (משמורת), מזונות, חלוקת רכוש ועוד

עודכן: 12 בינו׳ 2023


במסגרת גישור גירושין/פרידה הצדדים בסיוע המגשרים מקיימים שיח ביניהם על נושאים הקשורים לפרידה ומגיעים להסכמות בנושאים אלה. ההסכמות מתורגמות על ידנו המגשרים להסכם משפטי. את ההסכם יש להגיש לאישור בימ"ש לענייני משפחה או בי"ד רבני.


להלן הנושאים שחשוב לדבר עליהם ולהגיע להסכמות:


הגדרת אחריות הורית משותפת (משמורת)

יש להגדיר כיצד חולקת האחריות ההורית, האם האחריות היא משותפת (משמורת משותפת) או רק של אחד הצדדים (משמורת יחידנית)? איך מתנהלים בשיתוף פעולה, בתקשורת תקינה, בכבוד הדדי ובמסירות לילדים. מהם הדרכים לקבלת החלטות בהסכמה בין בני הזוג לטובת הילדים בגידולם, חינוכם, בריאותם, לימודיהם ועתידם. להלן פירוט הנושאים שיש להתייחס אליהם:


חינוך - קביעת מסגרות לימוד – חילוני / דתי / מיוחד / או אחר, החלטות על שיעורי עזר בהסכמה, חוגים - החלטה על מספר חוגים, הסכמה על מהות החוג והתשלום. כשיש מחלוקת מי מכריע?


בריאות - קבלת החלטות במשותף ועדכון שוטף. ביטוחי בריאות (קופ"ח ופרטי).


מקום מגורים - באזור? בסמיכות? לאיזה מרחק הורה לא יעתיק את מקום מגוריו (עם או ללא הילדים) ממקום מגוריו של ההורה האחר או מהמוסד החינוכי.


תוכנית הורית -חלוקת זמני שהות (הסדרי ראייה)

חלוקת ימי שבוע וסופי שבוע, לינה, מועדי ושעות לקיחת ילדים והחזרתם. חלוקת חגים, חלוקת חופשות מלימודים בחגים וחופשת הקיץ. תיאום קייטנות/מסגרות לילדים חופשות ונסיעות עם הילדים בארץ ולחו"ל. יידוע ותאום עם הצד השני של חופשות, נסיעות ומילואים של ההורים ללא הילדים. מה קורה כאשר יש מחלה או חופשה בלתי צפויה של הילדים.


כלכלת הילדים (מזונות ילדים)

סכומי המזונות, מועד התשלום, פרטי חשבון להפקדה, הצמדה למדד יוקר המחירים לצרכן. להלן פירוט מזונות הילדים:


מזונות קבועים- תלויי שהות:

הכוללים את צרכי הילדים הבסיסיים במקום בו שוהים הילדים כגון: אוכל, מגורים - הוצאות מדור והחזקת הבית. בנוסף - ביטוח רפואי בסיסי, חינוך (אגרות בי"ס, מזון ,הנעלה וביגוד-בהסכמת הצדדים). בזמן השרות הצבאי המזונות יורדים בדרך כלל ל - 1/3.


מזונות משתנים- שאינם תלויי שהות:

אלה הוצאות שאינן קשורות באופן ישיר בשהות הקטין בבית הוריו, להלן פירוט:


הוצאות בריאות חריגות הכרחיות:

אשר אינן מכוסות על ידי חוק ביטוח הבריאות הממלכתי ו/או הביטוח הרפואי המשלים כגון: רפואת שיניים, אורתודנט, רופאים מומחים, פסיכולוג, קלינאית תקשורת, אבחון דידקטי, תרופות וטיפולים משלימים, משקפיים וכיוצ"ב שהוצאו בהתאם לכללי השיתוף בהחלטות רפואיות הנוגעות לילדים.


הוצאות חינוך חובה:

המשולמות בתחילת שנת הלימודים לגן/ביה"ס לרבות סל תרבות, ספרי לימוד ומחברות לפי ובהתאם לרשימה אשר תומצא על ידי ביה"ס.


הוצאות חינוך חריגות:

הוצאות כגון גן, צהרון, קייטנה, חוגים, שעורי עזר, טיולים מטעם ביה"ס כולל נסיעה לפולין, מתנות לימי הולדת, מסיבות וטקסי סיום בבית הספר, ימי הולדת, בת / בר מצווה, טלפונים ניידים, רישיון נהיגה, וכיוצ"ב, אשר הוסכמו מראש על יד שני ההורים.


חשוב לקבוע בהסכם מנגנון לחישוב וחלוקת ההוצאות המשתנות:

כל הורה יידע את ההורה האחר, טרם ביצוע כל קניה/בכל נושא רפואי/בכל נושא חינוכי או כל תשלום אחר, בעלות התשלום הנדרשת ויקבל את הסכמת ההורה האחר להוצאה הנדרשת, למעט במקרי חירום. במידה ואחד ההורים לא יידע את ההורה האחר בצורך בהוצאה ולא קיבל את הסכמתו, יישא הוא בעצמו בכל העלות, ולא תתקיים הזכות לדרוש השתתפות מההורה האחר.


הסדרים רכושיים ואיזון משאבים

דירת המגורים

פרטי הדירה, משכנתא, האם הדירה תימכר, מהו מנגנון המכירה, מי נשאר לגור בדירה, תוך כמה זמן הדירה תימכר, כיצד ייקבע מחיר המכירה, כיצד חולקים בהוצאות הכרוכות במכירת הדירה. האם תהייה זכות ראשונים לקניית הדירה לבעל או לאישה. חשוב להיוועץ במומחה מיסוי על מנת לקבוע האם הדירה תימכר לאחד הצדדים תוגדר כמכירה אגב גירושין.


מיטלטלין - הכנת נספח חלוקה, למעט דברים אישיים.


רכוש נוסף

כיצד חולקים את רכבי הצדדים. אופן חלוקת הזכויות הפנסיוניות, זכויות סוציאליות, קרנות השתלמות, זכויות מעבודה, קופות תגמולים וביטוחים. מצב חשבונות הבנק, האם משותפים ונפרדים, כיצד מפרידים את החשבונות מה לגבי חובות והלוואות וכיצד חולקים אותם.מועד עזיבת הדירה/בית

מועד עזיבת אחד הצדדים או שניהם את הבית וקביעת "מועד הקרע".


הגירושין

היכן יהיה הדיון לאישור הסכם הגירושין האם בבימ"ש למשפחה או בי"ד רבני לאישור ההסכם. את סידור הגט לגירושין יש בכל מקרה לקיים בבית דין רבני. האם האגרות הכרוכות באישור ההסכם ובגט חולקות בין הצדדים. התייחסות לנושא הכתובה – האם האישה מוותרת על מזונותיה, על כתובתה ותוספותיה.


יישוב מחלוקות

רצוי שתוגדר בהסכם דרך לפיתרון מחלוקות בין הצדדים באמצעות גישור לפני פנייה לבית משפט.211 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page